System Identyfikacji Przestrzennej
Kontakt z Urzędem
 

Aktualności

Dożynki Gminy Łęczyca już za nami

[ 2019-09-02 ]

1 września mieszkańcy Gminy Łęczyca świętowali Dożynki Gminne. Tegorocznymi gospodarzami uroczystości było sołectwo Lubień, a miejscem imprezy teren OSP w Lubieniu.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem kolorowego korowodu dożynkowego, który poprowadziła Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca oraz tegoroczni Starostowie – Pani Renata Granosik i Pan Marek Granosik. Korowód zamykała delegacja Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Łęczyca. Po przejściu korowodu na teren OSP w Lubieniu, zgodnie z tradycją, starostowie przekazali gospodarzom gminy – Panu Wójtowi Gminy Łęczyca Jackowi Rogozińskiemu oraz Panu Przewodniczącemu Rady Gminy w Łęczycy Włodzimierzowi Starzyńskiemu miód oraz bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, prosząc o sprawiedliwe jego dzielenie pomiędzy mieszkańców.

Następnie zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez 15 sołectw z terenu Gminy Łęczyca: Borki, Chrząstówek, Dobrogosty, Dzierzbiętów Duży, Dzierzbiętów Mały, Gawrony, Janków, Kozuby, Krzepocin Pierwszy, Lubień, Łęka, Topola Katowa, Topola Szlachecka, Wichrów, Wilczkowice. Przepięknie wykonane, z tegorocznych dobrodziejstw łąk i pól, wieńce zostały złożone na scenie w pobliżu ołtarza dożynkowego.

W dalszej części uroczystości wszyscy uczestnicy Dożynek wzięli udział w Mszy Świętej dziękczynnej za zebrane plony, którą celebrował ks. Sławomir Sobierajski, dziekan łęczycki,  proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, natomiast oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Krzysztof Kowalski, mieszkaniec Gminy Łęczyca. Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Następnie zgodnie z tradycją wszyscy zgromadzeni goście zostali poczęstowani przez gospodarzy dożynek chlebem dożynkowym i miodem.

Następnie Włodarz Gminy Pan Jacek Rogoziński złożył najserdeczniejsze życzenia rolnikom z okazji ich święta, podziękował za misternie wykonane wieńce oraz oficjalnie powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz mieszkańców Gminy Łęczyca, znaleźli się m.in. Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Robert Baryła – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Sylwia Prażnowska – Wójt Gminy Świnice Warckie, podinsp. Zbigniew Gruszczyński – Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy, Arkadiusz, Krzysztof Mordzak – Prezes PKS Łęczyca, Radosław Kuleczka – Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej, Monika Kilar – Błaszczyk – Zastępca Wójta Gminy Łęczyca, Agnieszka Kaszubska – Skarbnik Gminy Łęczyca, Anna Zarębska – Sekretarz Gminy Łęczyca, Radni Gminy Łęczyca, Sołtysi, Samorządowcy  z terenu powiatu łęczyckiego oraz Sponsorzy. W trakcie trwania uroczystości dołączyli także Przemysław Błaszczyk – Senator RP oraz Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP.

Zanim jednak zakończyła się część oficjalna Wójt Gminy Łęczyca wraz z Prezesem OSP w Lubieniu złożyli podziękowania za pomoc i zaangażowanie się w przygotowanie tegorocznych dożynek na ręce Pani Sołtys Lubienia Anny Wikaryjczak, Pani Aleksandry Gajgałas oraz Pana Zacheusza Granosika, który w wieku 88 lat zaangażował się czynnie w organizację uroczystości.

Nie zabrakło także przemówień zaproszonych gości.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespól folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, działający przy Szkole Podstawowej w Wilczkowicach. Zespół bierze udział w wielu uroczystościach i imprezach regionalnych oraz ogólnopolskich promując folklor Ziemi Łęczyckiej. Młodzi artyści ubrani w stroje ludowe charakterystyczne dla naszego regionu, zaprezentowali tradycyjne utwory ludowe pochodzące zarówno z regionu łęczyckiego ale i innych terenów

Kolejna na scenie swoim muzycznym kunsztem pochwaliła się Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca, która zaprezentowała różnorodne utwory od ludowych, po współczesne. W skład Orkiestry wchodzą muzycy z terenu całej Gminy. Prezesem jest Pan Jan Kowalewski, a Kapelmistrzem Pan Gabriel Gomulak. Występ Orkiestry spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, co przełożyło się na ilość braw otrzymanych od widzów.

Po występie orkiestry przyszedł czas na pierwszą gwiazdę dożynek zespół AFTER PARTY. Zespół w ciągu 3 lat dotarł do czołówki Polskiej muzyki tanecznej i już jej nie opuszcza. Koncerty zespołu After Party to mega wydarzenie i mega show. Zespół w ciągu 5 lat nagrał 12 teledysków i wydał 2 płyty długogrające, a ich piosenki nie schodzą z pierwszych miejsc list przebojów. Mega sukcesem zespołu było zajęcie 1 miejsca na Festiwalu w Kobylnicy gdzie za piosenkę „Tylko ona jedyna” otrzymali statuetkę za hit lata 2013 w głosowaniu widzów na antenie POLO TV. Teledysk „Bujaj się” na portalu Youtube obejrzało już ponad 13 mln osób. Od pierwszych minut koncertu w Lubieniu publiczność wspólnie śpiewała ich przeboje, wśród których usłyszeć można było m.in. wspomniane „Tylko ona jedyna”, „Bujaj się”, „Nie daj życiu się”, „Ona Lubi Pomarańcze” czy „Zawsze moja wina”. Nie zabrakło oczywiście bisów dla publiczności oraz prezentów w postaci koszulek i płyt, które co jakiś czas lądowały wśród publiczności.

Po występie After Party na pół godziny wszyscy przenieśli się w świat magii i iluzji. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił najsłynniejszy Polski iluzjonista, laureat wielu międzynarodowych festiwali sztuki iluzji występujący na renomowanych scenach całego świata Maciej Pol. Zaprezentował on kilka popisowych numerów, które wykonał z udziałem ochotników z publiczności. Cały pokaz okraszony był dużą dawką humoru.

Następnie na scenie zaprezentowała się kolejna gwiazda tego dnia, a mianowicie zespół EXAITED. Jest to autorski projekt muzyczny Agnieszki Drewnickiej i Tomasza Sidoruka utrzymany w nowoczesnych, tanecznych rytmach Dance i disco polo. Pierwszy oficjalny singiel „Nie chcę” wydany w roku 2006 był początkiem przygody ze sceną muzyczną. Od 2008 roku zespól tworzył utwory w języku angielskim, podpisał kontrakt z wytwórnią Camey i zadebiutował na scenie wielkiej imprezy Radia Eska „Hity na czasie” w Białymstoku z singlem „We Can Dance”. Okazał się on wielkim hitem pozostając w czołówce list radiowych. EXAITED występował także obok największych zagranicznych gwiazd muzyki Dance. Powrót do polskojęzycznej twórczości miał miejsce za sprawą utrzymanego w stylu pop, sentymentalnego utworu „Naucz mnie kochać”. W 2013 roku Zespół nagrał singiel „Nie unikaj”, który momentalnie stał się przebojem plasując Zespół w czołówce nurtu disco polo. W 2014 roku wspólnie z Zenonem Martyniukiem EXAITED stworzył utwór „W sercu mi graj”, który okazał się kolejnym sukcesem. Obecnie Zespół czynnie występuje na polskich i zagranicznych scenach oraz pracuje nad nowym materiałem muzycznym, jak zawsze w wyszukanym i niebanalnym, tak cenionym przez fanów brzmieniu. Występ zespołu spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności, która po każdym kolejnym zaśpiewanym utworze swoje zadowolenie wyrażała ogromnymi brawami. Po zejściu ze sceny nie zabrakło wspólnych zdjęć z fanami i podpisywania autografów.

Jako ostatnia na tegorocznej scenie wystąpiła mieszkanka Gminy Łęczyca Pani Ewa Olczak, która sama pisze teksty i muzykę. Współpracuje z takimi gwiazdami jak Zenon Martyniuk i Andre. To z jej utworem w 2017 r. Zenon Martyniuk zdobył na festiwalu w Ostródzie I miejsce. Muzyka jest jej pasją a nawet obsesją. Podczas swojego występu zaprezentowała swoje utwory, w tym kilka nowości. Jej występ został nagrodzony dużymi brawami.

Pragniemy podziękować gospodarzom tegorocznych Dożynek, sponsorom oraz wszystkim, którzy udzielili wsparcia przy organizacji uroczystości.

Partnerami tegorocznych dożynek były Poczta Polska S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Sponsorzy:

Firma Animex Food,

Wizet Transport, Łęczyca

BNP Paribas Oddział w Łęczycy,

Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy,

Fabryka Maszyn Rolniczych Agro Factory, Lubień,

Firma Zimex Halina Zimoch, Leszcze,

Anna i Łukasz Kujawa, Zakład Wędliniarski „Krzyś”, Leźnica Mała

TASOMIX – wytwórnia pasz

BLATTIN POLSKA – producent mieszanek paszowych

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe KA-MIR Mirosław Łuczak - Leźnica Mała

Stanisław Kaźmierczak – Piekarnia w Leźnicy Małej

Mariusz Kaźmierczak – Stacja paliw w Leźnicy Małej  

Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Krajewscy – Wilczkowice Dolne


Artykuł oraz zdjęcia są własnością Urzędu Gminy w Łęczycy. Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie w całości lub części bez pisemnej zgody autora jest ZABRONIONE.
                        
Galeria zdjęć:
Nieodpłatna pomoc prawna
Oświata
GOPS Łęczyca
Zrealizowane inwestycje
Sport i kultura
RPO ŁÓDŹ
InforLex.pl
Geoportal Województwa Łódzkiego