W związku z początkiem okresu wiosennego jak co roku apelujemy, aby nie wypalać traw oraz pozostałości roślinnych. Doświadczenie z roku na rok pokazuje, że właśnie w tym okresie dochodzi do największej liczby tego typu zdarzeń.
Niestety często zdarzenia te osiągają duże rozmiary błyskawicznie się rozprzestrzeniając oraz niosą za sobą katastrofalne konsekwencje. Pożary traw wpływają negatywnie na środowisko. Ginie w nich wiele zwierząt, umiera roślinność. Odbudowa flory i fauny w miejscu po pożarze pokrywy gleby trwa wiele lat. Przeważająca większość tych zdarzeń powstaje z bezpośredniej działalności oraz winy człowieka. Często również ludzie zostają poszkodowani, a historia zna również przypadki ludzi, którzy w czasie takich interwencji stracili swój dobytek a nawet życie.
Wciąż panuje przekonanie, że wypalenie traw oraz pozostałości roślinnych wpływa pozytywnie na późniejszy rozwój roślinności na tym terenie. Jest to niestety mylne stwierdzenie, ponieważ pożary opóźniają wzrost nowej roślinności na wyjałowionej po pożarowej glebie. Za wypalania traw grożą poważne konsekwencje od mandatów przez wysokie kary finansowe do odpowiedzialności karnej z ograniczeniem wolności włącznie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również co roku ostrzega, że rolnik, który łamie prawo wypalając pozostałości roślinne może nie otrzymać w ogóle lub otrzymać dopłaty unijne pomniejszone nawet o kilkadziesiąt procent.