System Identyfikacji Przestrzennej
Platforma zakupowa
Kontakt z Urzędem
 

Aktualności

Dożynki Gminy Łęczyca w Jankowie za nami!

[ 2023-09-10 ]

Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów,
jakie niosą czasy, pozostanie — jak u dobrego gospodarza
— miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją.

Tymi jakże wymownymi słowami Jana Pawła II, 10 września w Jankowie rozpoczęto jedno z najważniejszych w regionie łęczyckim wydarzeń, dożynki, wspaniałe staropolskie święto. To piękny zwyczaj , który jest głęboko zakorzeniony w polskiej historii. Dlatego co roku wszystkich mieszkańców Gminy Łęczyca, łączy świętowanie mające swe korzenie w słowach podziękowania dla rolniczego trudu.  

To w tym dniu Władze Gminy dziękowały rolnikom za ogrom pracy i za to, że nie zabraknie chleba na polskich stołach. Bo właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, dzięki jego codziennemu trudowi, mamy polską, zdrową żywność. Od wielu wieków tradycją ojców i dziadów było obchodzenie dziękczynienia za zebrane plony. Rokrocznie po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonów zbóż spotykali się aby podziękować Bogu za ich obfitość.

Pomni na tę tradycję mieszkańcy gminy zgromadzili się w Jankowie, aby po raz kolejny obchodzić Gminne Dożynki. W dużym stopniu miały one tradycyjny przebieg, bowiem złożyły się na nie część korowodowa, czyli wieńcowa, Msza Św. wraz z poświęceniem tegorocznych plonów, przekazanie chleba przez Starostów gospodarzom dożynek, poczęstowanie wszystkich obecnych krojonym chlebem, a następnie część artystyczna.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem kolorowego korowodu dożynkowego, w którym oprócz pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Łęczyca oraz kilkunastu wieńców dożynkowych, szli tegoroczni Starostwie Dożynek – Pani Monika Bas oraz Pan Zbigniew Tracz. Towarzyszyli im wicestarostowie w osobach Alicji Marchewy oraz Patryka Królaka oraz pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej niosący woskowy paschał, owoc pracy pszczelego roju. Po przejściu na teren odbywania się uroczystości, nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez sołectwa: Janków, Borki, Bronno – Liszki, Chrząstówek, Dobrogosty, Dzierzbiętów Duży, Dzierzbiętów Mały, Kozuby, Krzepocin Drugi, Leźnica Mała, Lubień, Łęka, Mikołajew, Prądzew, Topola Katowa, Topola Królewska. Przepięknie wykonane, z tegorocznych dobrodziejstw łąk i pól, wieńce zostały złożone pod sceną w pobliżu ołtarza dożynkowego. Stały się także przedmiotem konkursu ogłoszonego przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie Oddział w Łęczycy, który ufundował nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Po nabożeństwie, odprawionym przez księdza Wojciecha Kluskę, Proboszcza Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Błoniu oraz Parafii św. Marii Magdaleny w Leźnicy Małej, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce, nastąpiło przekazanie chleba dożynkowego włodarzowi Gminy Łęczyca Panu Jackowi Rogozińskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Gminy w Łęczycy Panu Włodzimierzowi Starzyńskiemu. Następnie zgodnie z tradycją wszyscy zgromadzeni goście zostali poczęstowani przez gospodarzy dożynek chlebem dożynkowym i miodem. Następnie Wójt Gminy złożył najserdeczniejsze życzenia rolnikom z okazji ich święta, podziękował za misternie wykonane wieńce oraz oficjalnie powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których znalazła się także delegacja z partnerskiego miasta na Ukrainie Stary Lisiec. Nie zabrakło także przemówień zaproszonych gości.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Wśród zespołów, które tego dnia wystąpiły na scenie znaleźli się Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Pruszkach, Zespół Folklorystyczny „Marysie i Jaśki z Łyncyckigo”, Andreas, Kapela Podwórkowa „Szadkowiacy”, Maciej Smoliński, Ewa Olczak, a także gwiazda tegorocznych dożynek, zespół Classic. Wszystkie występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.

Pomiędzy występami rozstrzygnięty został także konkurs na najładniejszy wieniec. Pierwszą nagrodę otrzymał ten wykonany przez Sołectwo Leźnica Mała, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez Sołectwo Bronno-Liszki, a trzecie Sołectwo Kozuby. Wójt Gminy przekazał także podziękowania Panu Przemysławowi Błaszczykowi – Senatorowi RP, Panu Markowi Matuszewskiemu – Posłowi na Sejm RP oraz za pośrednictwem Pana Zbigniewa Linkowskiego – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządu Województwa Łódzkiego Marszałkowi Województwa Łódzkiego – Panu Grzegorzowi Schreiberowi, za wsparcie inwestycji realizowanych na terenie Gminy Łęczyca.

Dla najmłodszych uczestników natomiast przewidziane były atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni, przejażdżek kucykiem, quadami. Przy namiocie Urzędu Gminy w Łęczycy natomiast znajdowało się stanowisko animatorów, którzy zapraszali uczestników, a w szczególności dzieci do udziału w różnorodnych zabawach, konkursach.

Pragniemy serdecznie podziękować gospodarzom tegorocznych Dożynek, sponsorom oraz wszystkim, którzy udzielili wsparcia przy organizacji uroczystości.

 

Galeria zdjęć:
Nieodpłatna pomoc prawna
Oświata
GOPS Łęczyca
Zrealizowane inwestycje
Sport i kultura
Prądzew
RPO ŁÓDŹ
InforLex.pl
Geoportal Województwa Łódzkiego