System Identyfikacji Przestrzennej
Kontakt z Urzędem
 

Aktualności

Biesiada Strażacka za nami

[ 2019-07-10 ]

7 lipca, już po raz aiódmy, na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowie odbyła się Biesiada Strażacka Gminy Łęczyca. Impreza ta jest swoistym podziękowaniem dla strażaków za ich trud i zaangażowanie w zapobieganie i ratowanie życia oraz dobytku mieszkańców w związku z pojawiającymi się na terenie Gminy klęskami żywiołowymi, pożarami, wypadkami, itp. Organizatorami biesiady było OSP w Jankowie oraz Urząd Gminy w Łęczycy.

Impreza rozpoczęła się od powitania wszystkich przybyłych gości przez Wójta Gminy Łęczyca Pana Jacka Rogozińskiego oraz Panią Monikę Kilar – Błaszczyk, Zastępcę Wójta, którzy jednocześnie dokonali oficjalnego otwarcia biesiady. Natomiast błogosławieństwa zebranym strażakom oraz wszystkim uczestnikom udzielił ks. Roman Sękalski, kapelan strażaków.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Łęczyca, który podziękował strażakom za ich pracę na rzecz społeczeństwa i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy.

Jako pierwszy na scenie pojawił się Zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, który jak zwykle pokazał, iż w tak młodym wieku można profesjonalnie wykonywać, często trudne utwory ludowe. Niemal 30 minutowy występ spotkał się z ciepłym przyjęciem zgromadzonej publiczności.

Po występie młodych artystów przyszedł czas na Orkiestrę Dętą Gminy Łęczyca, która od wielu lat uświetnia swoimi występami uroczystości gminne. Tym razem zaprezentowała mieszankę utworów od ludowych, po współczesne. Występ Orkiestry spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, co przełożyło się na ilość braw otrzymanych od widzów. Muzyków wspierały młode tancerki - Mażoretki, które  urozmaiciły koncert orkiestry pokazem różnego rodzaju układów choreograficznych.

Po występie orkiestry przyszedł czas na gwiazdę tegorocznej biesiady. Na zaproszenie organizatorów na scenie pojawili się goście spod „samiuśkich Tater”, a mianowicie zespół Baciary. Już od samego początku występu górali na scenie zapanował dobry humor, a pod sceną wspaniała zabawa. Liczne dowcipy opowiadane przez muzyków, a zwłaszcza przez lidera Janusza Body wprowadzały publiczność w wesołą atmosferę, co pokazało bardzo dobry kontakt muzyków z widownią. Zespół wykonał kilkanaście utworów, w tym m.in. swoje hity „Siedem czerwonych róż”, „Żyje się raz", „Oczy zielone", „Nic do stracenia", czy „Jak się bawią ludzie". Nie zabrakło także typowo góralskich utworów jak „Hej bystra woda” czy „Zbójnicki. W murowanej piwnicy”. Cały występ został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzone pod sceną tłumy, które oczywiście „wymusiły” na Baciarach zagranie utworów na bis. Po koncercie każda chętna osoba mogła zakupić płytę zespołu, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z muzykami.

Po góralach na scenie wystąpiła mieszkanka Gminy Łęczyca Pani Ewa Olczak, która sama pisze teksty i muzykę. Współpracuje z takimi gwiazdami jak Zenon Martyniuk i Andre. To z jej utworem w 2017 r. Zenon Martyniuk zdobył na festiwalu w Ostródzie I miejsce. Muzyka jest jej pasją a nawet obsesją. Ewa Olczak podczas swojego występu zaprezentowała kilka utworów disco polo, których wykonanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem zebranej publiczności.

Kolejnym zespołem, który pojawił się na deskach sceny w Jankowie była formacja QUEST. Jest to zespół disco-dance, w skład którego wchodzą: Dariusz Kilanowski, Piotr Kwiatkowski i Grzegorz Woja. Formacja pochodzi z Płocka. Historia zespołu sięga 1993 roku kiedy to muzycy tworzyli jeszcze pod pseudonimem artystycznym - Kontrast. Rokiem przełomowym okazał się rok 2000. Muzycy postanowili rozpocząć przygodę poszukiwania nowego stylu w gatunku disco dance. Nazwa Kontrast tym samym została zastąpiona pseudonimem scenicznym - QUEST. Podczas godzinnego koncertu zespół wykonał swoje największe hity porywając widzów do wspólnej zabawy. Nie zabrakło bisów oraz prezentów w postaci płyt, które zespół wręczał najbardziej aktywnym fanom. Po występie każda zainteresowana osoba mogła zrobić sobie zdjęcie z muzykami oraz zdobyć autograf.

Na zakończenie tegorocznych występów na biesiadnej scenie pojawił się Andreas. Jako solista wykonuje muzykę disco polo. Ma na swoim koncie kilkanaście autorskich utworów, a najpopularniejsze z nich to: „Marika”, „Zakręcona Moja Lady” czy „To jest to”. Jego występ spotkał się z poytywnym przyjęciem widowni.

Oprócz występów artystycznych nie zabrakło także innych atrakcji zarówno dla najmłodszych ale i tych trochę starszych mieszkańców Gminy. Wśród nich znalazły się dmuchane zjeżdżalnie, pokaz wozów strażackich, można było przejechać się na kucyku. Ponadto każdy mógł odwiedzić stoiska gastronomiczne czy z zabawkami.

Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną.

Organizatorzy chcieli serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli organizację tegorocznej Biesiady Strażackiej Gminy Łęczyca.

tekst & foto: Łukasz Wasiak


Artykuł oraz zdjęcia są własnością Urzędu Gminy w Łęczycy. Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie w całości lub części bez pisemnej zgody autora jest ZABRONIONE.

Galeria zdjęć:
Nieodpłatna pomoc prawna
Oświata
GOPS Łęczyca
Zrealizowane inwestycje
Sport i kultura
RPO ŁÓDŹ
InforLex.pl
Geoportal Województwa Łódzkiego