System Identyfikacji Przestrzennej
Kontakt z Urzędem
 

Aktualności

Pogrzeb Żołnierza Wyklętego w Siedlcu

[ 2019-05-28 ]

W dniu 25 maja w Siedlcu, dzięki staraniom Gminy Łęczyca oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, odbyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Domańskiego, ps. „Znicz”, żołnierza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który w 1952 r. został skazany na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie. Wyrok wykonano w 1953 r. Był to pierwszy pochówek ofiary totalitaryzmu komunistycznego na ziemi łódzkiej. Józef Domański urodził się w 1920 roku w Dąbiu. Jego szczątki odkryto w listopadzie 2017 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

Wśród osób przybyłych na uroczystości, oprócz najbliższej rodziny, władz Gminy Łęczyca, znaleźli się także m.in. Pan Przemysław Błaszczyk – Senator RP, Pan Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP, Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Pan Zbigniew Rau – Wojewoda Łódzki, Pan Marcin Krzysztofik – Dyrektor IPN Oddział w Lublinie, Pan Krzysztof Latocha – IPN Oddział w Łodzi, Pan Bartosz Bijak – IPN Oddział w Łodzi, mjr Waldemar Galant - Zastępca Dowódcy Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej, Pan Zbigniew Gruszczyński – Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy, Pan Marek Mikołajczyk – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Łęczycy, Pan Mariusz Kasierski – Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Garbalinie, przedstawiciele duchowieństwa, Radni i Sołtysi Gminy Łęczyca, dyrektorzy szkół, Poczty Sztandarowe OSP z terenu Gminy Łęczyca, mieszkańcy Siedlca i okolic.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele  pw. Św. Marcina, którą celebrował biskup Wojciech Osial. Słowo wstępne wygłosił siostrzeniec Józefa Domańskiego ks. Jan Szadkowski, proboszcz parafii pw. N.M.P Królowej Polski w Łodzi, który powitał przybyłych na uroczystości gości oraz przedstawił postać Józefa Domańskiego. Następnie głos zabrał Wojewoda Łódzki Pan Zbigniew Rau, odczytując list od Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego.

Po zakończeniu Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości w asyście licznych Pocztów Sztandarowych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego udali się w kondukcie pogrzebowym na miejscowy cmentarz, gdzie zakończyła się wieloletnia tułaczka Józefa Domańskiego – Żołnierza Wyklętego. Tam też głos zabrali dyrektor IPN Oddział w Lublinie Pan Marcin Krzysztofik oraz Wójt Gminy Łęczyca Pan Jacek Rogoziński. Natomiast podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości w imieniu rodziny Józefa Domańskiego złożył ks. Jan Szadkowski. Nie zabrakło także salwy honorowej.

tekst & foto: Łukasz Wasiak


Artykuł oraz zdjęcia są własnością Urzędu Gminy w Łęczycy. Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie w całości lub części bez pisemnej zgody autora jest ZABRONIONE.

Galeria zdjęć:
Nieodpłatna pomoc prawna
Oświata
GOPS Łęczyca
Zrealizowane inwestycje
Sport i kultura
RPO ŁÓDŹ
InforLex.pl
Geoportal Województwa Łódzkiego