System Identyfikacji Przestrzennej
Platforma zakupowa
Kontakt z Urzędem
 

Aktualności

Dożynki Gminy Łęczyca za nami

[ 2017-09-05 ]

3 września mieszkańcy Gminy Łęczyca świętowali Dożynki Gminne. Tegorocznymi gospodarzami uroczystości było sołectwo Łęka, a miejscem imprezy teren OSP w Łęce. W obchodach dożynkowych wzięło udział wielu mieszkańców Gminy Łęczyca oraz zaproszonych gości. Uroczystości poprowadzili Pani Marzena Gładysz – Pracownik Urzędu Gminy w Łęczycy oraz Jan Zaborowski – uczeń Oddziału Gimnazjalnego Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Wł. Łokietka w Topoli Królewskiej. Dożynki w Łęce odbyły się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem kolorowego korowodu dożynkowego, który poprowadziła Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca wraz z Mażoretkami oraz tegoroczni Starostowie – Pani Małgorzata Dygas i Pan Wiesław Łopaciński. Korowód zamykała delegacja Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Łęczyca, którą poprowadził Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP druh Krzysztof Królak. Po przejściu korowodu na teren OSP w Łęce, zgodnie z tradycją, starostowie przekazali gospodarzom gminy – Panu Wójtowi Gminy Łęczyca Jackowi Rogozińskiemu oraz Panu Przewodniczącemu Rady Gminy w Łęczycy Włodzimierzowi Starzyńskiemu miód oraz bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, prosząc o sprawiedliwe jego dzielenie pomiędzy mieszkańców.

Następnie zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez 16 sołectw z terenu Gminy Łęczyca: Borki, Borów/Prusinowice, Chrząstówek, Dąbie, Dobrogosty, Dzierzbiętów Duży, Dzierzbiętów Mały, Janków, Krzepocin Pierwszy, Lubień, Łęka, Prądzew, Topola Katowa, Topola Szlachecka, Wichrów, Wilczkowice. Przepięknie wykonane, z tegorocznych dobrodziejstw łąk i pól, wieńce zostały złożone na scenie w pobliżu ołtarza dożynkowego.

W dalszej części uroczystości wszyscy goście oraz mieszkańcy Gminy wzięli udział w Mszy Świętej dziękczynnej za zebrane plony, którą celebrował ks. Krzysztof Wasiak, Proboszcz Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Błoniu, natomiast oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnili Krzysztof Kowalski, mieszkaniec Gminy Łęczyca oraz Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca. Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Wójt oraz Starostowie dożynek zgodnie z tradycją poczęstowali wszystkich zgromadzonych gości chlebem dożynkowym i miodem.

Następnie Włodarz Gminy Pan Jacek Rogoziński złożył najserdeczniejsze życzenia rolnikom z okazji ich święta, podziękował za misternie wykonane wieńce oraz oficjalnie powitał wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz mieszkańców Gminy Łęczyca, znaleźli się m.in. Przemysław Błaszczyk – Senator RPMarek Matuszewski – Poseł na Sejm RP, Beata Konieczniak – Zastępca Dyrektora w Wydziale Infrastruktury i Rolnictwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Grażyna Czyżak - Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Mieczysław Nowicki - sportowiec, kolarz, olimpijczyk, Minister Sportu, Krystyna Pawlak – Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego, podinsp. Zbigniew Gruszczyński – Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy, Wojciech Pernal – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, ppłk Arkadiusz Janiszewski – Dyrektor Zakładu Karnego w Garbalinie, Monika Kilar – Błaszczyk – Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy, Agnieszka Kaszubska – Skarbnik Gminy Łęczyca, Anna Zarębska – Sekretarz Gminy Łęczyca, Radni Gminy Łęczyca, Sołtysi, Dyrektorzy Szkół, Samorządowcy  z terenu powiatu łęczyckiego oraz Sponsorzy.

Po przemówieniach zaproszonych gości prowadzący odczytali listy otrzymane od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela oraz Marszałka Województwa Łódzkiego pana Witolda Stępnia.

Na dożynkach wręczono również Odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa". W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktu dekoracji dokonali Pan Senator Przemysław Błaszczyk oraz Pan Wójt Jacek Rogoziński. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Pani Małgorzata Dygas z Łęki, Pan Wiesław Łopaciński z Łęki, Pan Arkadiusz Kaźmierczak z Łęki, Pan Włodzimierz Starzyński z Łęki oraz Pan Mirosław Łuczak z Leźnicy Małej.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsza swoim muzycznym kunsztem pochwaliła się Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca, która zaprezentowała różnorodne utwory od ludowych, po współczesne. W skład Orkiestry wchodzą muzycy z terenu całej Gminy. Prezesem jest Pan Piotr Tomassy, a Kapelmistrzem Pan Gabriel Gomulak. Występ Orkiestry spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, co przełożyło się na ilość braw otrzymanych od widzów. Muzyków wspierały młode tancerki, które  urozmaiciły koncert Orkiestry pokazem różnego rodzaju układów choreograficznych.

Po występie orkiestry na scenie pojawił się zespól folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, działający przy Szkole Podstawowej w Wilczkowicach. Zespół bierze udział w wielu uroczystościach i imprezach regionalnych oraz ogólnopolskich promując folklor Ziemi Łęczyckiej. Młodzi artyści ubrani w stroje ludowe charakterystyczne dla naszego regionu, zaprezentowali tradycyjne utwory ludowe pochodzące zarówno z regionu łęczyckiego ale i innych terenów Polski.

Kolejny na scenie zaprezentował się zespół wokalny Pierożki działający przy Oddziale Gimnazjalnym Samorządowej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej. Zespół, prowadzony przez nauczyciela muzyki Pana Marcina Tobera, uświetnia szkolne oraz pozaszkolne uroczystości, reprezentuje gimnazjum na festiwalach i konkursach zdobywając wyróżnienia i nagrody. Tym razem Pierożki zaprezentowały się w repertuarze dożynkowym, zbierając wiele braw od słuchaczy.

Po występach zespołów lokalnych przyszedł czas na gwiazdę dożynek Zespól MEGA DANCE. Grupa powstała w 2000 r. debiutując na rynku muzycznym płytą pt. "Dlaczego Tak" z mega hitem "Ewa Odeszła". Debiutancka płyta zespołu przeszła do historii muzyki również dzięki Mega sprzedaży - ponad 100 tyś egzemplarzy rozeszło się w mgnieniu oka ze sklepowych półek - co w przypadku debiutanta jakim był zespół Mega-Dance na lokalnym rynku do dnia dzisiejszego nie zostało przebite. Do chwili obecnej grupa "Mega Dance" wydała pięć albumów do których powstało 25 teledysków promowanych przez szereg stacji telewizyjnych. Podczas godzinnego koncertu zespół wykonał swoje największe hity porywając widzów do wspólnej zabawy. Nie zabrakło bisów oraz prezentów w postaci płyt, które zespół wręczał najbardziej aktywnym fanom. Po występie każda zainteresowana osoba mogła zrobić sobie zdjęcie z muzykami oraz zdobyć autograf.

Jako ostatni na tegorocznej scenie dożynkowej wystąpił zespół THE BEST z Kłodawy. Artyści zaprezentowali szeroki repertuar biesiadno – dyskotekowy porywając do tańca publiczność. Skład zespołu tworzy troje młodych muzyków (dwóch mężczyzn i kobieta). Ich występ został nagrodzony dużymi brawami.

Dożynki Gminne zakończyły się wspólną dyskoteką do późnych godzin nocnych.

Zebrani goście mogli ponadto skorzystać z darmowej grochówki, pysznych ciast wypieczonych przez mieszkanki Łęki, grillowanych kiełbasek. Dużą popularnością cieszyły się także darmowe pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem przygotowane przez Panią Elżbietę Maniak z Zawady, której m.in. chleb łęczycki wpisany jest na listę produktów regionalnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród atrakcji zaproponowanych uczestnikom dożynek znalazły się dmuchane zjeżdżalnie, a także zabawy z animatorem, który oprócz „dbania o czystość” podczas dożynek, dyrygowania orkiestrą dętą, zabawiał dzieci i dorosłych puszczaniem baniek mydlanych, robieniem figurek z balonów, wywołując uśmiechy na twarzach. W tegorocznych dożynkach udział wzięli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy, którzy zaprosili zainteresowane osoby do wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, włączając się tym samym do akcji „Narodowe czytanie” będącej pod patronatem pary prezydenckiej.

Pragniemy podziękować gospodarzom tegorocznych Dożynek, sponsorom oraz wszystkim, którzy udzielili wsparcia przy organizacji uroczystości.

Patronat honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel

Partnerem tegorocznych dożynek była Poczta Polska S.A.

Sponsorzy:
Agencja Rynku Rolnego

Fabryka Maszyn Rolniczych Agro – Factory

P.H.U. Zimex Halina Zimoch

Monika Kilar - Błaszczyk

Masarnia. Stanisław Katusza

Rzeźnictwo i Wędliniarstwo. Dariusz Niciak

„Krzyś” Krzysztof Kujawa

Zakład Masarski. Józef Karolczak

EM AGRO Piotr Krajewski

Proszkownia Mleka Lacpol

Galeria zdjęć:
Nieodpłatna pomoc prawna
Oświata
GOPS Łęczyca
Zrealizowane inwestycje
Sport i kultura
RPO ŁÓDŹ
InforLex.pl
Geoportal Województwa Łódzkiego